Jak zabezpieczyć cegłę z rozbiórki?

Stara cegła od lat uznawana jest za interesujący materiał wykończeniowy. Zastosowana na ścianie w salonie albo w sypialni doskonale sprawdzi się jako nietuzinkowa dekoracja, która dodatkowo wprowadzi do pomieszczenia zabytkowego sznytu. Czy płytki z cegły rozbiórkowej sprawdzą się również w bardziej problematycznych pomieszczeniach, tj. łazienka lub kuchnia? Cegła z rozbiórki to rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie.  Wystarczy tylko pamiętać o właściwej i regularnej impregnacji.

Jak zabezpieczyć cegły z rozbiórki?

Dobrej jakości płytki ze starej cegły to materiał na długo zachowujący swój pierwotny wygląd, także kolor oraz wyjątkową fakturę. Nic dziwnego, że cegła z rozbiórki (https://e-ceglanafantazja.pl/) to często prawdziwa dekoracja domowej elewacji.

Dzięki dużej odporności na działanie czynników mechanicznych, cegła z rozbiórki sprawdzi się tam, gdzie klasyczne płytki ceramiczne będą zbyt kruche. Co się dzieje w sytuacji, kiedy płytki są narażone na nieustanne działanie wilgoci, bardzo wysokich temperatur, a nawet uporczywych, tłustych zabrudzeń?

Najlepszy i najbardziej skuteczny sposób to impregnacja płytek z cegły rozbiórkowej specjalistycznym preparatem. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu oraz konserwacji takich płytek. Tylko jeśli odpowiednio zadbamy o cegłę, odwdzięczy się pięknym wyglądem na lata.

cegła z rozbiórki

Czym zaimpregnować cegły z rozbiórki w problematycznych pomieszczeniach?

Pielęgnacja cegły rozbiórkowej w kuchni i łazience nie jest trudna. Impregnacja jest pierwszym i najważniejszym krokiem do pięknej ściany. Zabezpieczając płytki już na etapie montażu, wówczas czyszczenie okaże się znacznie prostsze.

W sprzedaży dostępne są aktualnie specjalne środki dedykowane do powierzchni wyłożonych płytkami z cegły. Najczęściej są to różnego rodzaju grunty, a także impregnaty. Decydując się na konkretny preparat trzeba koniecznie uwzględnić rodzaj zastosowanej cegły, a także miejsce montażu płytek. Dobrze także sprawdzić, czy efekt końcowy jest z połyskiem, czy też matowy.

Impregnat jest środkiem bardzo trwałym. Tworzy na ścianie twardą powłokę. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do pracy trzeba bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię cegły z wszelkiego pyłu i kurzu. Nieusunięte zabrudzenia zostaną utrwalone impregnatem!

Klasyczna cegła z rozbiórki ma bardzo nierówną powierzchnię, toteż do jej impregnacji najlepsza jest metoda natryskowa. Daje świetne efekty pod względem pokrycia. Stosując zwykły pędzel należy zachować większą ostrożność i dokładność. O czym jeszcze warto pamiętać? Otóż naniesienie kilku warstw preparatu do impregnacji może spowodować przyciemnienie powierzchni płytek. Z tego powodu zalecane jest wcześniejsze sprawdzenie jak wygląda ostateczny efekt działania produktu na małej, słabo widocznej powierzchni ściany.

Poprawnie zaimpregnowana ściana, która została wcześniej pokryta starą cegłą nie będzie wymagała dużego nakładu pracy przy regularnym czyszczeniu. Za pomocą zwykłej ściereczki lub odkurzacza z łatwością pozbędziemy się z niej delikatnych zabrudzeń czy kurzu.