Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jak wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jak wybrać?

Promienie UV są szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, ale również dla oczu. Dlatego tak ważne jest noszenie odpowiednio dobranych okularów przeciwsłonecznych w tym czasie, gdy wystawiamy się na mocne słońce. Szczególnej ochrony potrzebują oczy dzieci, które są wyjątkowo wrażliwe na działanie promieni ultrafioletowych. Jak kupować okulary przeciwsłoneczne, aby mieć pewność, że oczy naszych pociech są bezpieczne?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci znajdziemy w sklepach sieciowych czy na ulicznych straganach. Bardzo często stają się one modnym dodatkiem do dziecięcej stylizacji. Maluchy szczególnie chętnie wybierają gadżety z ulubionymi postaciami czy motywami z popularnych bajek. Niestety, wiele z tych modnych okularów poza efektownym wyglądem nie oferuje nic więcej. Nie posiadają ochrony UV nawet wtedy, gdy znajdziemy na nich stosowne nalepki. Najtańsze okulary lepiej więc wyrzucić do kosza i zainwestować w te modele, które realnie będą chronić oczy najmłodszych.

Dlaczego ochrona dziecięcych oczu jest tak ważna?

Warto pamiętać, że oczy dziecka mają inną budowę niż u osób dorosłych. Gałka oczna rozwija się mniej więcej do 12-13 roku życia. W przypadku młodszych dzieci soczewki w ich oczach są niemal całkowicie przezroczyste, co powoduje, że przepuszczają większość szkodliwych promieni. Ma to oczywiście działanie niszczące na rogówkę i siatkówkę. Same przyciemniane szkła nie wystarczą – potrzebna jest realna ochrona, którą znajdziemy w dobrej jakości okularach przeznaczonych dla młodszych i starszych dzieci.

Szkodliwe tylko przyciemniane szkła

Bardzo często rodzice maluchów decydują się na zakup okularów z przyciemnionymi szkłami, gdyż automatycznie kojarzą się one z wyższą ochroną przeciwsłoneczną. W rzeczywistości jednak te przyciemnione szkła nie są wyposażone w żadne filtry, co może dzieciom mocno zaszkodzić. Maluchom w przyciemnianych szkłach mocno rozszerzają się źrenice, przez co do wnętrza ich oka dostaje się więcej szkodliwego promieniowania niż gdyby nie miały na sobie żadnej ochrony. Przyciemniane okulary bez filtrów mogą więc być źródłem poważnych, często nieodwracalnych uszkodzeń w strukturze oka. Nie warto ryzykować.

Filtr – im wyższy faktor, tym lepszy

Informację o tym, jak wysoką ochronę zapewniają nam okulary przeciwsłoneczne, daje nam faktor filtra szkieł. Producenci stosują w tej kwestii oznaczenia od 0 do 4, z których faktor UV 4 informuje nas o najwyższej, stuprocentowej ochronie przed szkodliwymi promieniami. Oczywiście, w tej kwestii nie ufajmy wyłącznie naklejkom na okularach, które często wprowadzają w błąd, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z tanimi, chińskimi produktami. Najlepiej jest sprawdzić informacje bezpośrednio u producenta – czy posiada on właściwe certyfikaty oraz wyniki badań potwierdzające najwyższą ochronę przeciwsłoneczną. Jeśli takich informacji nigdzie nie możemy znaleźć, najprawdopodobniej producent certyfikatów nie posiada.

Wytrzymałe, solidne szkła

Gdy już upewnimy się, że wybrane okulary posiadają wszystkie niezbędne filtry potwierdzone certyfikatami, skupmy się na szkłach oraz oprawkach. Szkła okularów dziecięcych powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na uszkodzenie i stłuczenie. Dobrym materiałem może więc być chociażby poliwęglan. Zwracajmy też uwagę na to, czy szkła wyjmuje się na zewnątrz czy do wewnętrznej strony. Te wyjmowane do wewnątrz mogą być niebezpieczne, bo mogą się znaleźć w bliskiej odległości oka i uszkodzić gałkę oczną.

Oprawki wykonane z bezpiecznych materiałów

Kolejna kwestią będzie dobór oprawek. Wzór i kolor są ważne, ale zdecydowanie nie powinny być najważniejszym kryterium wyboru. Ważny jest materiał, kształt oraz wykonanie. Oprawki powinny być wykonane z giętkiego i elastycznego materiału, odpornego na uszkodzenia, jest bowiem niemal pewne, że nieraz wylądują na chodniku czy innej twardej powierzchni. Materiał, z którego wykonane są okulary nie może zawierać żadnych szkodliwych substancji. Dzieci, szczególnie te młodsze, często biorą okulary do buzi – oprawki nie mają więc prawa wydzielać nic toksycznego.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci trzeba również pamiętać, że oprawki powinny idealnie przylegać do głowy i utrzymywać okulary na właściwym miejscu. Warto więc wybrać się na zakup okularów przeciwsłonecznych z dzieckiem, dzięki czemu będziemy mogli wybrane modele przymierzyć maluchowi i ocenić, czy faktycznie dobrze leżą i właściwie się trzymają. Jeśli szukamy okularów przeciwsłonecznych dla dzieci młodszych, dobrym wyborem będą modele, które posiadają specjalne opaski utrzymujące okulary w odpowiedniej pozycji. Nie powinny one ściskać zbyt mocno główki dziecka ani być zbyt luźne. Najlepsze będą opaski z regulacją zapięcia, która pozwoli idealnie dopasować okulary do głowy dziecka.