Pomoce sensoryczne – w jaki sposób mogą pomóc naszym dzieciom i seniorom?

Kiedy pojawiają się jakiekolwiek zauważalne problemy z funkcjonowaniem bądź rozwojem naszego dziecka to zawsze staramy się jak najszybciej udać się do lekarza, aby możliwe jak najszybciej rozwiązać pojawiający się problem. Różnego rodzaju dysfunkcje mogą być na przykład związane z niewłaściwą organizacją układu nerwowego bodźców zmysłowych. W ten sposób najczęściej przejawia się nieprawidłowa integracja sensoryczna. 

Wszystko to może być powiązane z uszkodzeniem narządów zmysłu. Sprawa ta dotyczy przetwarzania bodźców w takich systemach jak czuciowy, przedsionkowy, słuchowy, wzrokowy, węchu, smakowy. W takich sytuacjach, ale także w przypadku aktywizacji osób starszych, doskonale sprawdzą się różnego rodzaju pomoce sensoryczne. 

W momencie pojawienia się niepokojących dolegliwości, które mogą mieć powiązanie z układem nerwowym powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza. Potrzebne jest wtedy natychmiastowe leczenie jeśli podejrzenia okażą się prawdziwe. Dysfunkcja integracji sensorycznej może dawać takie objawy jak znacznie obniżona wrażliwość na różnego rodzaju bodźce, obniżona koncentracja i co za tym idzie obniżony poziom uwagi, obniżony poziom koordynacji ruchowej, niepokojący poziom możliwości aktywności fizycznej oraz także opóźnienia w rozwoju szczególnie mowy. 

Przy jakich objawach przydadzą się pomoce sensoryczne? 

W takich momentach bardzo dobrze przydają się pomoce sensoryczne, dzięki którym możliwe jest znaczne złagodzenie pojawiających się objawów i praca nad własnym ciałem z myślą o układzie nerwowym. Jednak z pomocy sensorycznych korzystać powinni także seniorzy. Służą one w tym przypadku do aktywizowania osób starszych. Stanowią pomoc w stymulacji sensorycznej na każdym etapie choroby.  

Pomoce sensoryczne dla seniorów wspierają kondycję.

Czym właściwie są pomoce sensoryczne? 

Jak już wspominaliśmy pomoce sensoryczne są niezbędne podczas integracji sensorycznej, ona natomiast jest bardzo ważna w rozwoju każdego dziecka oraz w codzienności osób starszych. Dlatego właśnie powinniśmy o to odpowiednio zadbać. Ale czym właściwie są pomoce sensoryczne? A więc są to produkty służące do usprawniania, oraz przywracania równowagi w rozwoju różnych sfer psychofizycznych.

Wszystkie dolegliwości są oczywiście w tym przypadku związane z problemami z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Mogą być wykorzystywane w terapii seniorów i ćwiczeniach dobranych do potrzeb osoby rehabilitowanej. Wspierają kondycję osób starszych, mogą być na przykład świetnym pomysłem na prezent.