Czego nie wiesz o frezowaniu kominów?

Z uwagi na to, że frezowanie kominów jest skomplikowanym procesem polegającym na udrożnieniu przewodu kominowego i zwiększeniu jego przepustowości musi zostać wykonane przez osobę doświadczoną i z uprawnieniami. Czynność tę należy wykonać, kiedy przepływ spalin w kominie nie odbywa się odpowiednio płynnie. Alternatywa dla frezowania to przebudowa górnej części komina, ale tylko frezowanie daje 100% szczelności, bez ponoszenia kosztów związanych z nową obudową. Co jeszcze musisz wiedzieć? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego frezowanie należy powierzyć specjaliście?

Na czym dokładnie polega frezowanie kominów?

Choć frezowanie kominów to technika całkowicie bezinwazyjna, uchodzi za trudne zadanie wymagające dużego doświadczenia. W trakcie frezowania nie ma potrzeby rozkuwania całej konstrukcji kominowej. Dzięki temu koszty naprawy komina są stosunkowo niewielkie.

Taką metodą można bezpiecznie poszerzyć komin wykonany przede wszystkim z cegły. Można w ten sposób oczyścić szyb, powiększyć jego przekrój wewnętrzny i przygotowanie go do instalacji nowego systemu antyspalinowego.

Podczas frezowania kominów zachodzi potrzeba stosowania specjalistycznego oprzyrządowania takiego jak frezarka kominowa. Urządzenie działa od wewnątrz i usuwa niepotrzebne warstwy cegieł, zaprawy oraz zalegającego gruzu. Wykonane w prawidłowy sposób frezowanie kominów to znakomity i tani sposób na rekonstrukcję nieszczelnego systemu.

Jakie płyną korzyści z frezowania komina?

Wśród bardzo wielu zalet frezowania warto wyróżnić kilka najważniejszych.

Prawidłowo przeprowadzony proces frezowania kominówzapewnia:

  • poprawę ciągu komina,
  • bezproblemowe utrzymanie komina w dobrym stanie,
  • usunięcie smoły z komina,
  • szybką instalację wkładu kominowego.

Kiedy należy poszerzyć komin?

Powiększenie przewodu kominowego jest niezbędne w kilku sytuacjach, kiedy:

  • zachodzi potrzeba poprawy komina
  • zachodzi potrzeba podłączenia kotła, kominka lub innego urządzenia grzewczego,
  • zostanie wykryta nieszczelność, której naprawa wymaga zamontowania wkładu kominowego.

Warto także pamiętać, że proces frezowania nie wymaga przemurowania komina. Samo uszczelnienie przewodu odbywa się natomiast od strony wewnętrznej.

Stosowane wkłady zapewniają szczelność i niwelują straty ciepła. Dzięki temu podnosi się więc znacznie efektywność całego systemu grzewczego, a to z kolei obniża koszty eksploatacji. Nie warto więc odkładać frezowania na później, gdy w grę wchodzi nie tylko bezpieczeństwo, ale także znaczne oszczędności. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Otóż frezowanie kominów należy powierzyć tylko i wyłącznie przeszkolonemu do tego celu fachowcowi z odpowiednim doświadczeniem.