Jak wyjść z długów?

Jak wyjść z długów? Takie pytanie zadaje sobie naprawdę wiele Polaków, lecz nie wszyscy wiedzą jak na nie odpowiedzieć. Oczywiście, można odpowiedzieć, że wystarczy wydawać mniej, niż się zarabia, ale wbrew pozorom nie jest to takie proste. W takim razie jak się z nimi uporać raz na zawsze? Wbrew pozorom popadniecie w długi, nie jest końcem świata i przy odpowiednich krokach można się od nich uwolnić. Nie będzie to takie łatwe jak wpadnięcie w nie, lecz wykonalne.

Jak wyjść z długów - pomoc

Jak wyjść z długów?

Jednym z pierwszych kroków, który powinno się wykonać jest sprawdzenie czy dług istnieje i czy może być egzekwowany na drodze sądowej. Pamiętaj, że dług ulega przedawnieniu po trzech latach. Jednakże warto mieć przekonanie, że swoje długi należy spłacać i warto się do tego stosować, aby mieć czyste sumienie.

Po sprawdzeniu istnienia długu najlepiej jest się skontaktować z wierzycielem. Nie ma w tym nic wstydliwego, ponieważ wielu Polaków ma zobowiązania. Podczas rozmowy z doradcą dojdź do porozumienia i umów się na raty, których wysokość będzie odpowiednia do Twoich zarobków. Pamiętaj, że jeśli jest taka możliwość, to warto zastanowić się nad wzięciem trochę niższych rat, aby w przypadku jakiś ewentualnych problemów móc realizować ich spłatę. Jednakże z drugiej strony decydując się na większe miesięczne kwoty, szybciej spłacisz zadłużenie i będziesz wolny. Wszystko zależy od twojej aktualnej sytuacji finansowej i tego, jak umówisz się z wierzycielem.

Jednym z rozwiązań jest też skorzystanie z usług firmy oddłużeniowej, która może pomóc w konsolidacji zadłużenia, lecz pamiętaj, że możesz też to zrobić samodzielnie.

Jak wyjść z długów sposoby

Jak wyjść z długów? – Spłacasz dług, a on nie maleje?

Jeśli regularnie spłacasz swoje zadłużenie, a ono nie maleje, to w pierwszej kolejności skontaktuj się z wierzycielem. Możliwe, że Twoje zadłużenie jest na tyle duże, że mimo wpłat odsetki tak szybko rosną, że przewyższają ratę. Wtedy możesz porozumieć się odnośnie nowego harmonogramu wraz z umorzeniem całych lub części odsetek. Co więcej, możesz spróbować ustalić, że zaczniesz płacić większe raty, a wierzyciel umorzy część długu. Musisz pamiętać, że wierzyciel bardzo często chce się porozumieć polubownie, więc warto podjąć się dialogu.

Kolejną radą jest skonsolidowanie zadłużenia. Jeśli masz kilka różnych długów, to możesz je skonsolidować. Zyskasz wtedy jedną wspólną ratę, którą będzie Ci łatwiej spłacać.

Jeśli twoim długiem zajmuje się komornik, to pozbądź się jego. Komornik do długu dolicza koszty egzekucji komorniczej, które często są wysokie. Dogadując się z wierzycielem na etapie polubownym, może się okazać, że spłacasz bezpośrednio u niego niższe raty i szybciej spłacasz zadłużenie.

Ostatnim sposobem na odpowiedzenie na pytanie „Jak wyjść z długów” jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to proces sądowy, w którym orzeka się niewypłacalność danej osoby. Jednakże to działanie możliwe tylko wtedy, gdy nie doprowadziłeś do długów przez celowe działanie i niedbalstwo.