Wrodzone wady serca to wady powstałe przed urodzeniem dziecka, czyli już w życiu płodowym. Najczęściej są one diagnozowane w pierwszych dnia po urodzeniu dziecka lub w pierwszych latach jego życia kiedy rodziców niepokoją takie objawy jak częste choroby dziecka lub obniżona aktywność fizyczna. Niektóre wrodzone wady mogą zostać wykryte dopiero w dorosłym życiu, ponieważ przed długi czas nie dają objawów. Wady serca to najczęstsze wrodzone wady i aż 1% dzieci na świecie rodzi się z tym schorzeniem. Część z tych wad ma podłoże genetyczne a część jest idiopatyczna czyli powstająca z nieznanych przyczyn. Czasami przyczyną może być niedobór kwasu foliowego u matki, a także palenie papierosów i picie alkoholu w ciąży jak również przebyte infekcje takie jakie toksoplazmoza czy różyczka. Obecnie dzięki rozwojowi kardiochirurgii wrodzone wady serca można leczyć już w trakcie ciąży. Wszystko zależy od właściwej diagnostyki.
Wrodzone wady serca diagnostyka
Bardzo ważna w procesie wczesnego wykrywania wad serca jest diagnostyka prenatalna. Podstawa to badanie USG w 20-24 tygodniu ciąży, na którym ginekolog może zauważyć czy obraz jam serca jest prawidłowy. Jeśli coś go niepokoi rodzice powinni zostać skierowani do kardiologa prenatalnego w celu dalszej diagnostyka i podjęcia wczesnego leczenia. Czasami wrodzone wady serca można wykryć jeszcze wcześniej, ponieważ na USG 8-10 tygodniu powinny być już widoczne dwa przedsionki i dwie komory w budowie serca. Część wad serca wykrywa się dopiero po porodzie są to tzw. siniczne wady serca. Mają one związek z nieprawidłowym dotlenieniem krwi krążącej i są to m.in. przeciekowe wady serca. Najczęstsze objawy u noworodka to sinica ośrodkowa, czyli siny kolor skóry i śluzówki, a także duszności, częste infekcje układu oddechowego, szmery w sercu, a także przyspieszone bicie serca.
Najczęstsze wrodzone wady serca
Najczęstsze wrodzone wady serca to ubytek w przegrodzie międzykomorowej (VSD), który stanowi 20% spośród wszystkich wad wrodzonych, następnie ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD), przetrwały przewód tętniczy (PDA), koarktacja aorty (CoA), krytyczne zwężenie zastawki pnia płucnego (PS) i zastawki aorty (AS), a także tetralogia Fallota (ToF). Jeśli u Twojego dziecka wykryto tę lub inną wadę serca warto zgłosić się do Kliniki 37 – Centrum Kardiologii przy ulicy Płowieckiej w Warszawie. To właśnie tam doświadczony zespół specjalistów z indywidualnym podejściem skutecznie pomoże Twojemu dziecku.