Szkolenie VBA

Szkolenie VBA – dlaczego warto?

Szkolenie VBA jest co coraz częściej wpisywaną frazą w wyszukiwarkę Google. Nic w tym dziwnego, ponieważ zainteresowanie szkoleniami związane z pakietem Microsoft Excel z roku na rok cieszą się większą popularnością. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że trend będzie się w dalszym ciągu utrzymywał. Czym jest VBA, co ma wspólnego z Excelem oraz dlaczego warto udać się na specjalne szkolenie?

Szkolenie VBA - warto

Obecnie, najpopularniejszym na świecie pakietem biurowym jest Microsoft Office. Użytkuje go szereg firm, biur, szkół i uczelni wyższych. Tak właściwie, to od najmłodszych lat uczymy się jego obsługi. Co więcej, niegdyś pakiety biurowe kojarzyły się z pracą w banku, biurze etc. Teraz to się zmieniło i tak naprawdę można się z nimi spotkać w każdej branży. Dzieje się tak, ponieważ przy ich odpowiednim wykorzystaniu ułatwiają one pracę.

VBA co oznacza ten skrót?

Mimo tego, że praktycznie każdy słyszał o pakiecie biurowym Office, to niewiele osób wie o istnieniu języka Visual Basic for Applications, w skrócie VBA. Domyślam się, że osoby związane ze środowiskiem informatycznym kojarzą tę nazwę, lecz w dalszym ciągu niewiele z nich miała przyjemność użytkowania go. Jest to język oprogramowania oparty o Visual Basic, który jest zaimplementowany w pakiecie biurowym Microsoft Office oraz AutoCAD. Co prawda, znajduje się on również w innych programach, lecz wydaje mi się, że te wymienione przeze mnie są najpopularniejsze.

Visual Basic for Applications jest uproszczoną wersją języka Visual Basic. Został on stworzony w celu automatyzacji pracy z dokumentami biurowymi przy wykorzystaniu tak zwanych makropoleceń.  Co ważne, za jego pomocą nie można tworzyć samodzielnie działających aplikacji desktopowych. Używa się go po prostu w aplikacjach takich jak Word, Excel itp. Co za tym idzie, sam skrypt wymaga środowiska, które znajduje się właśnie w tych zewnętrznych programach.

Do czego można wykorzystać VBA?

Wiele osób zapyta się, po co powstał VBA, jeśli jest to uproszczony język VB. Co więcej, nie można w nim stworzyć samodzielnie działającego programu, więc dlaczego warto się go uczyć? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – dlatego, że ułatwi, usprawni i zautomatyzuje nam pracę. Oznacza to, że jeśli do tej pory spędzaliście kilka godzin przy tworzeniu na przykład raportu kosztów, to znając Visual Basic Applications możecie to zrobić kilkoma przyciskami, w kilkanaście sekund. W sieci znajdują się kursy na temat VBA, lecz można też udać się na szkolenie VBA. Domyślam się, że część osób stwierdzi, że jest to niepotrzebne, ponieważ wszystko można zrobić manualnie. Zgadza się, ale po co marnować kilka godzin, jeśli można coś zautomatyzować i usprawnić?

Szkolenie VBA - kurs

Szkolenie VBA

Jeśli zaś chodzi o naukę tej technologii, to wymaga ona trochę czasu, ponieważ jest to dosyć obszerny temat. W sieci można znaleźć wiele artykułów i kursów, lecz dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem będzie pójście po prostu na szkolenie VBA. Wiąże się to z faktem, że po takim kursie otrzymuje się certyfikat, który może mieć znaczenie dla pracodawcy oraz łatwiej się jest uczyć, gdy w każdej chwili można zadać pytanie prowadzącemu.

Posts created 13

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Scroll Up