Terapia uzależnień ma na celu pomóc pacjentom w walce ze swoimi uzależnieniami. Co więcej, jest to jedyna skuteczna metoda, która pozwala na uwolnienie się od alkoholu, narkotyków, leków czy zakupów. Na czym polega terapia uzależnień i jak długo trwa?
Terapia uzależnień, dlaczego jest ważna?
Terapia uzależnień jest obecnie bardzo ważną formą terapii. Wiąże się to z faktem, że nigdy wcześniej na świecie nie były tak łatwo dostępne różnego rodzaju substancje psychoaktywne. Stwarzają one zagrożenie i ryzyko pojawienia się u niektórych osób uzależnienia, od którego jest się bardzo ciężko uwolnić. Co więcej, wiele osób kojarzy samo uzależnienie z alkoholem, narkotykami i papierosami. Jednakże w dzisiejszym świecie nie są to jedyne substancje, które uzależniają. Należy do nich zaliczyć przeróżne lekarstwa czy nawet zakupy. Warto dodać, że osoba uzależniona nie tylko sama powoduje sobie wiele problemów, które są konsekwencją nawyku, a również swojej rodzinie.
Uzależnienie to nie problem samego uzależnionego
Osoba uzależniona sprawia nie tylko sobie problemy, ale również i bliskim osobom. W celu ugaszenia zapotrzebowania na wypicie alkoholu lub zrobienia zakupów stara się zdobyć za wszelką cenę pieniądze. Często takie osoby potrafią wziąć kredyt, zabrać oszczędności życia całej rodziny tylko po to, aby kupić jakiś produkt. Co więcej, odbija się to również negatywnie na psychice takich osób i ich decyzje oraz zachowanie negatywnie wpływa na całą rodzinę.
Niestety, sama terapia uzależnień zazwyczaj źle się kojarzy i ludzie niechętnie do niej podchodzą. Obawiają się, że jej skuteczność jest niewielka, a trzeba za nią zapłacić. Co więcej, wiąże się ona z przebywaniem przez kilka tygodni w zamkniętej placówce, więc to również niesie wiele obaw. Jak to zazwyczaj bywa, wokół tego typu działań narosło wiele mitów, których część jest nieprawdziwa i bezpodstawnie wzbudza niechęć.
Jak wygląda terapia?
W związku z tym, że abstynencja jest niezbędnym warunkiem do dalszego i skutecznego leczenia uzależnień, to terapia zaczyna się właśnie od kilkutygodniowego intensywnego programu terapeutycznego. Istnieje rozróżnienie na terapię grupową oraz indywidualną każda z nich ma swoje zalety i wady. Często jednak stosowane są razem po kolei, najpierw pacjent odbywa terapię indywidualną, a następnie przechodzi na grupową. Kolejnym etapem jest kontynuowanie terapii w grupach wsparcia, w których odbudowywana jest wiara w siebie, swoje możliwości i wzajemne wspieranie się. Co więcej, podczas całej terapii pacjent dokonuje szereg zmian, które są niezbędne, aby utrzymywał on trzeźwość. Zdobywa on wiedzę na temat swojego uzależnienia, objawów, konsekwencji i wpływu na życie. Dzięki temu pacjent motywowany jest do zmian i przejęcia kontroli nad swoim życiem.
Ile trwa terapia?
Terapia uzależnień ma różną długość, lecz przyjmuje się, że nie trwa ona krócej niż cztery tygodnie. Tak naprawdę wszystko zależy od danej osoby i jej stopnia uzależnienia. Jednakże myślę, że jest ona warta poświęcenia, ponieważ pomaga osobie uzależnionej w radzeniu sobie we wszystkich istotnych sferach życia i zatrzymuje postęp choroby.