Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki wielofunkcyjnej?

Zamiast kupować osobno drukarkę, skaner i kopiarkę, warto rozważyć zakup urządzenia wielofunkcyjnego. To sprzęt łączący wiele funkcji, który sprawi, że zaoszczędzisz miejsce w domowym lub firmowym biurze i wiele prac załatwisz za pomocą jednego urządzenia. Spójrz, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego.

Czym charakteryzują się urządzenia wielofunkcyjne?

Urządzenia wielofunkcyjne to sprzęty łączące w sobie cechy drukarki, kserokopiarki czy też skanera. Oprócz swoich głównych funkcji mają także wiele innych przydatnych cech. Wśród nich jest między innymi praca w sieci bezprzewodowej, drukowanie zdjęć z tabletu czy też telefonów, a także z karty pamięci, plików z pendrive’a oraz e-maila. Z pomocą drukarki wielofunkcyjnej można również skanować na pendrive oraz drukować z pamięci aparatu cyfrowego. Przede wszystkim to jednak kompleksowe urządzenie, dzięki któremu zaoszczędzisz miejsce oraz czas na rozpracowywanie każdego sprzętu z osobna. Wielość urządzeń wielofunkcyjnych sprawia, że można dobrać sprzęt typowo do swoich potrzeb.

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Drukarki wielofunkcyjne atramentowe – wady i zalety

Wśród urządzeń wielofunkcyjnych można wyróżnić drukarki wielofunkcyjne atramentowe oraz drukarki wielofunkcyjne laserowe. Te pierwsze są zazwyczaj tańsze od urządzeń laserowych. Świetnie sprawdzają się w warunkach domowych lub w niewielkich firmach. Cena urządzenia jest niższa, ale wraz z nią mniejsza jest też jego wydajność. Dużą zaletą tego typu sprzętów jest też bardziej kompaktowy wygląd oraz cicha praca. Nie ma potrzeby, by organizować dla niego osobną przestrzeń, bez trudu wkomponujesz ją w nawet niewielkie biuro. Wiele urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych znajdziesz na stronie: https://tonatuszu.pl/drukarki/wielofunkcyjne-atramentowe.

Wadą drukarek wielofunkcyjnych atramentowych jest niższa wydajność, dlatego, jeśli potrzebujesz urządzenia o największej mocy, które poradzi sobie z tysiącami wydruków, lepiej zdecyduj się na urządzenie wielofunkcyjne laserowe.

Wielofunkcyjne drukarki laserowe – słabe i mocne strony

Wielofunkcyjna drukarka laserowa to sprzęt przystosowany do intensywnego użytkowania, dlatego doskonale sprawdzi się w dużych biurach lub innych miejscach, w których drukowanie przebiega w szybkim tempie i dużych ilościach. Wadą tego rozwiązania jest wyższa cena sprzętu, która znacznie przewyższa koszt urządzenia atramentowego. W praktyce jednak, przy intensywnym użytkowaniu, koszty eksploatacji mogą okazać się niższe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki wielofunkcyjnej

Wybierając urządzenie wielofunkcyjne, warto zwrócić uwagę także na inne parametry tego typu sprzętu. Wśród nich między innymi na pojemność podajnika do papieru, to czy drukarka ma funkcję druku dwustronnego oraz na jakich arkuszach można drukować. Ważne jest też to czy drukarka posiada czytnik kart pamięci oraz złącza typu USB, czy Ethernet. I wreszcie – jaki ma poziom głośności, zwłaszcza gdy nie chcesz, by zakłócała Twoją codzienną pracę.