Na czym polegają prace wysokościowe i kto może je wykonywać?

W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie profesjonalnych serwisów oferujących prace wysokościowe. W gruncie rzeczy serwis sprzątający na wysokościach, to bardzo trudny i niebezpieczny zawód. Na czym tak naprawdę polega?

Co jest nam potrzebne, by wykonywać prace wysokościowe?

Alpiniści przemysłowi – tak nazywamy osoby zajmujące się profesjonalnymi usługami na wysokościach. Do ich zadań należy m.in. mycie szyb i okien z zewnątrz budynków, udrożnianie rynien i oczyszczanie dachów z różnego rodzaju zanieczyszczeń, jak również zamieszczanie różnego rodzaju banerów i reklam.

Pierwszym krokiem by wykonywać prace wysokościowe, jest odbycie odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa BHP. Już jeden mały błąd może skończyć się groźnym upadkiem, połamaniem lub zwichnięciem kończyn lub innym dotkliwym urazem.

Do wykonywania pracy na wysokościach niezbędny jest przede wszystkim specjalistyczny sprzęt alpinistyczny. Praca na wysokościach wymaga odpowiednich mocowań, haków, wytrzymałych lin oraz kasku.

Profesjonalna firma to podstawa

Zatrudniając firmę sprzątającą na wysokościach warto zadbać o to, aby miała ona odpowiednie kwalifikacje i wyrobioną renomę swojej marki. Warto stawiać na profesjonalistów, gdyż mamy większą pewność, że osoby wykonujące prace wysokościowe mają do tego odpowiednie doświadczenie. Profesjonalną firmę możemy poznać przede wszystkim po ilości opinii od zadowolonych klientów, jak również po zdobytych certyfikatach. Odpowiednio przeszkolony zespół powinien posiadać certyfikat ze szkolenia na wysokościach. Do najbardziej rozpoznawalnych dokumentów należy Certyfikat IRATA, który pozwala na szerzenie takich usług na całym świecie.

Kto może wykonywać prace wysokościowe?

Po co nam takie usługi?

Usługi alpinistyczne w głównej mierze opłacają się przedsiębiorcom posiadającym wysoko usytuowane lokale użytkowe, biurowce w wieżowcach, różnego rodzaju konstrukcje potrzebujące odrestaurowania lub właścicielom firm, którzy swoją reklamę chcą powiesić na wysokich konstrukcjach reklamowych. Usługi alpinistyczne oferują także prace z zakresu malowania i czyszczenia kominów, zakładania siatek na ptaki, czy pełnią usługi spawalnicze.

Jednak nie tylko pomieszczenia biurowe i reklamodawcy mogą skorzystać na tego typu usługach. Prace na wysokościach zaczynają się już od 1 metra powyżej ziemi i takie też usługi wykonywane są na domach jednorodzinnych. Alpiniści przemysłowi myją okna i elewacje, opłukują dach z zanieczyszczeń, dbają o czystość komina, a nawet usuwają śnieg i lód zimą.

Profesjonaliści korzystają tylko z fachowego sprzętu

Odpowiedni i profesjonalny sprzęt to niezbędnik każdego pracownika serwisu na wysokościach. Nie tylko dba o bezpieczeństwo, ale pozwala także w szybki ii efektowny sposób ułatwić prace firmom sprzątającym na wysokościach. Tego typu sprzęt możemy znaleźć, np. w sklepie górskim ALPIN. Wpisując w wyszukiwarkę „prace wysokościowe”, znajdziemy adres do ich strony internetowej, która w swojej ofercie posiada kompletny sprzęt alpinistyczny, nie tylko do wykonywania prac na wysokościach ale także do wspinaczek górskich.